niedziela, 5 lutego 2023

Abe Sapien. W odmętach i inne opowieści

Dla kolekcjonerów


Recenzja powstała przy współpracy z portalem Esensja i została tam pierwotnie zamieszczona.

„Abe Sapien. W odmętach i inne opowieści” jest już trzecim i ostatnim tomem zbiorczym w całości poświęconym przygodom najważniejszego (po Hellboyu) członka Biura Badań Paranormalnych i Obrony. Jest to album dopełniający kolekcję, przeznaczony dla fanów „Mignolaverse” a nie jego tylko przypadkowych gości.

Egmont wydał już dwa tomy opatrzone tytułem „Mroczne i straszliwe”. Mieliśmy w nich okazję śledzić poczynania Abe’a Sapiena podczas jego nieobecności w regularnej serii „B.B.P.O.”, kiedy to piekielny pomiot Ogdru Jahada pustoszył Ziemię. Dzisiejszy album, który dopełnia dzieła i zamyka dzieje rybopodobnego agenta, składa się z jedenastu opowieści z różnych okresów jego życia – jak podkreśla w przedmowie Scott Allie, ułożone są one w kolejności chronologii wydarzeń w uniwersum B.B.P.O. i Hellboya, a nie w kolejności publikacji. Tym bardziej podkreśla to fakt, że jest to zbiór, od którego nie powinno się zaczynać przygody z komiksami Mike’a Mignoli i właśnie Scotta Allie.


Najdłuższą, bo pięcioodcinkową historią jest otwierające cały zbiór tytułowe „W odmętach”. Mamy rok 1981. Abe dopiero co dołączył do Biura i dostał swe pierwsze, samodzielne zadanie. Nieodżałowany profesor Bruttenholm zleca mu wyjaśnienie tajemnicy zaginięcia pewnego brytyjskiego detektywa okultystycznego, który sto lat temu wykonywał misję z nadania Królowej Wiktorii. Autorem scenariusza jest Mike Mignola – sam on, wielki kreator uniwersum i „ojciec” Hellboya. „W odmętach” jest najbardziej „hellboyowym” opowiadaniem zbioru – słynny autor stosuje wszystkie narracyjne i estetyczne sztuczki, jakich używał w pierwszych komiksach o czerwonym diable. Tak właściwie, gdyby podmienić Abe’a na Piekielnego Chłopca, nie byłoby wielkiej różnicy.

„W odmętach” nadaje pewien ton i ustala reguły wszystkim dziesięciu kolejnym, wyraźnie krótszym i epizodycznym, opowieściom. Za ich scenariusz odpowiada nadal Mignola, ale we współpracy z wieloletnim współtwórcą „Mignolaverse”, czyli Scottem Allie. Kolejne opowieści tracą nieco klimatu znanego z „Hellboya”, ale zyskują to, co charakteryzowało drugą serię tego uniwersum, czyli „B.B.P.O.”. Obserwujemy rozwój Abe’a Sapiena i jego umacnianie się na pozycji kluczowego agenta Biura. Mamy potwory z głębin, opętania przez demony, zaginione artefakty, lovecraftowską wioskę gdzieś nad jeziorem, wspomnienie tragicznie zmarłego Homunkulusa Rogera, czy wreszcie kolejne uzupełnienie biografii Langdona Everetta Caula, czyli… Abe’a Sapiena właśnie.


Mignola i Allie eksploatują mitologię i estetykę swego uniwersum do cna. Nie wychodzą tu poza pewien ustalony kanon, trzymają się bezpiecznych i sprawdzonych ścieżek. Ale nie muszą eksperymentować, nie o to chodziło podczas tworzenia tych wszystkich dodatkowych, pobocznych i zupełnie z sobą nie powiązanych epizodów. Najlepsze z nich to wspomniane już „W odmętach”, przerażający „Opętany chłopiec”, żartobliwa „Równina abisalna” i bardzo pulpowy „Diabeł nie żartuje”. Abe Sapien stanowi we wszystkich swych występach pewną przeciwwagę dla niezapomnianego Hellboya. Jest bardziej wycofany, mniej ekspresyjny, częściej używa intelektu niż pięści.

Rysowników jest zatrzęsienie – każdy epizod ilustruje ktoś inny. Jest kilku „klasyków” świetnie znających zasady „Mignolaverse”Guy Davis, Peter Snejbjerg, Kevin Nowlan i jak zawsze genialny James Harren. Ale jest też kilku mniej znanych twórców, z których na szczególną uwagę zasługują Santiago Caruso („Czarnoksięstwo i demonologia”) oraz Michael Avon Oeming („Kraina umarłych”). Pierwszy idzie w realizm, ale taki w stylu „drzeworytów” Berniego Wrightsona, drugi w kreskówkowość przywodzącą na myśl „Umbrella Academy” Gabriela Bá.


„Abe Sapien. W odmętach i inne opowieści” jest albumem dla kolekcjonerów, znawców i speców od „Mignolaverse”. Przygodni czytelnicy mogą mieć kłopot – wszystkie historie zamieszczone w zbiorze są zawsze pewnym dopełnieniem i rozszerzeniem „Hellboya” i „B.B.P.O.”. Sporo tu horroru i grozy, ale także humoru i charakterystycznej hellboyowej pulpy – fani komiksów Mignoli będą naprawdę zadowoleni. Ale tylko oni – choć nikt nie zakłada, że inni powinni.


Tytuł: Abe Sapien. W odmętach i inne opowieści
Scenariusz: Mike Mignola, John Arcudi, Scott Allie
Rysunki: Jason Shawn Alexander, Guy Davis, Patric Reynolds, Michael Avon Oeming, Santiago Caruso, Peter Snejbjerg, James Harren, Kevin Nowlan, Mark Nelson, Juan Ferreyra, Alise Gluskova
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Tytuł oryginału: Abe Sapien. The Drowning and Other Stories
Wydawnictwo: Egmont
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania: listopad 2022
Liczba stron: 448
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Format: 170 x 260
Wydanie: I
ISBN: 9788328149113

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz