czwartek, 17 lutego 2022

Abe Sapien. Mroczne i straszliwe. Tom 2

Kim jestem?


Recenzja powstała przy współpracy z portalem Esensja i została tam pierwotnie zamieszczona.

Abe Sapien, drugi najważniejszy członek Biura Badań Paranormalnych i Obrony, próbuje „odnaleźć siebie” w postapokaliptycznej rzeczywistości. Egmont prezentuje drugi, ostatni tom opowieści o ostatnich dniach świata, widzianych oczami kogoś, kto podejrzewa, że zupełnie nieświadomie mógł się do nich przyczynić.

Spin-off „BBPO”, zatytułowany „Abe Sapien. Mroczne i straszliwe” liczy sobie szesnaście odcinków. Pierwszy i drugi tom mają dokładnie po osiem – razem stanowią kronikę podróży Abe’a po zniszczonym świecie pełnym potworów, zarówno w tych ludzkiej jak i nieludzkiej skórze. Nasz bohater ma towarzyszkę o imieniu Grace – przeżyła ona wielką tragedię, podobnie zresztą jak wielu innych ludzi podczas trwającej apokalipsy. Abe i Grace ruszyli pod koniec tomu pierwszego na wybrzeże Zatoki Meksykańskiej, gdzie podobno jest miejsce jeszcze nie skażone obecnością Ogdru Hem (wielkich monstrów obracających w perzynę naszą planetę). Razem z nimi udają się tam poznani po drodze czciciele Santa Muerte – a za nimi wszystkimi podąża pewien tajemniczy, złowrogi nekromanta. „Piekło na Ziemi” trwa – „Abe Sapien” to jego wersja „kameralna” bo ograniczona do perspektywy jednego głównego bohatera i jego perypetii.


Na drugi zbiorczy tom składa się kilka powiązanych z sobą opowieści. Docieramy do wspomnianej „oazy”, czyli miasteczka Burnham – ale tu również nie zaznamy spokoju. Dziwnym nie jest – w końcu to dopiero początek albumu. Kolejne opowieści w nim zawarte są z jednej strony bardzo do siebie podobne – Abe przenosi się z miejsca na miejsce i przeżywa dość podobne przygody. Spotyka dziewczynkę-wieszczkę, która potwierdza, że ma on do odegrania wielką rolę w trwających właśnie wydarzeniach, ale nie jest on „tym kim myśli”; napotkani ludzie widzą w nim zbawcę, proroka, diabła, potwora lub zagrożenie i zewsząd wyłażą oślizgłe monstra. Nikt jednak nie przybliża Abe’a do odpowiedzi na podstawowe pytanie, które jak mantra powtarza się w trakcie trwania całej opowieści – „Kim jestem?”. Z drugiej strony bowiem drugi tom „Mroczne i straszliwe” to ciągłe poszukiwania prawdy o samym sobie i odkrywanie dość zaskakujących i przerażających faktów z własnej przeszłości. Abe jest zbyt ludzki na potwora i zbyt potworny na człowieka. Może trochę trudno się z nim utożsamić, ale nie ma to większego znaczenia – wczuwanie się w rolę protagonisty jest przereklamowane.


Omawiany dziś komiks jest smutny. Nie chodzi tylko o samą postać głównego bohatera – tragiczną i, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Hellboya, skazaną na z góry zaplanowany los, którego nie da rady uniknąć. Chodzi o cały świat – w żadnym dotychczasowym komiksie „mignolaverse” nie dało się odczuć tak przytłaczającego fatum, ciążącego nad całą rzeczywistością. Najmłodsi ludzie już nie pamiętają za dobrze jak to było „przed potworami”, najstarsi nie wyobrażają już sobie, że kiedykolwiek będą żyli w świecie „po potworach”. Świat się już nie podniesie – wiemy to, wszak Egmont wydał już „BBPO. Znany diabeł”, gdzie zobaczyliśmy jak to się wszystko kończy. Mimo wszystko nie sposób nie odczuwać podczas lektury żalu wymieszanego z ciekawością. Obserwujemy przecież drogę Abe’a i wspomnianego nekromanty do finałowej konfrontacji. Zakończenie komiksu jest iście wybuchowe, komplementarne fabularnie w stosunku do „BBPO” i „Hellboya” i… no tak, już pisałem, że przygnębiające.

„Abe Sapien” to rzecz hermetyczna, tylko dla czytelników bardzo dobrze zorientowanych w uniwersum stworzonym przez Mike’a Mignolę. Bez znajomości serii o Biurze Badań Paranormalnych i Obrony (przede wszystkim) nie da się tego za bardzo czytać – ten komiks nie jest samodzielną całością. Kończy się dokładnie tam, gdzie główna seria „BBPO. Piekło na Ziemi”. Wydany w zeszłym roku komiks „BBPO. Znany diabeł” zaczyna się zaraz potem i kończy całą epopeję. Ale nie oznacza to, że nie dostaniemy już solowych przygód Abe’a – Egmont zapowiedział na ten rok jeszcze jeden album. Będzie to zbiór opowiadań z różnych etapów kariery Sapiena w Biurze – coś w stylu wydawanego równolegle „Hellboya” z jego lat młodzieńczych. Dla fanów „mignolaverse” będzie to oczywiście mus czytelniczy.Tytuł: Abe Sapien. Mroczne i straszliwe. Tom 2
Scenariusz: Mike Mignola, Scott Allie
Rysunki: Max Fiumara, Sebastian Fiumara
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Tytuł oryginału: Abe Sapien. Dark and Terrible. Volume 2
Wydawnictwo: Egmont
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania: styczeń 2022
Liczba stron: 456
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Format: 170 x 260
Wydanie: I
ISBN: 9788328149106

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz