wtorek, 29 marca 2022

Trupie gadki. Tom 1 i 2

Dydaktycznie i z humorem (czarnym)


Recenzja powstała przy współpracy z portalem Esensja i została tam pierwotnie zamieszczona.

Adam Murphy zaprasza na swój talk-show! Gości będzie mnóstwo, przybędą z najróżniejszych epok i opowiedzą o sobie rzeczy, które się historykom nie śniły! Najpierw jednak gospodarz programu musi wziąć łopatę i dosłownie dokopać się do prawdy – najczęściej leży ona sześć stóp pod ziemią.

„Trupie gadki”, wydane przez „Planetę komiksów” w dwóch tomach, są – jak to można wyczytać z okładek – „historiami nie tylko dla sztywniaków”. To trzeba powiedzieć od razu – gośćmi Adama Murphy’ego są wykopane zwłoki najróżniejszych sławnych, historycznych osobistości. Na samym początku komiksu mamy przekrój pionowy przez mapę grobów, z których po kolei wyłazić będą interlokutorzy Murphy’ego w najróżniejszych stopniach rozkładu. Przybliżą swoje życiorysy, odpowiedzą na niewygodne pytania i wytłumaczą się ze swoich nieoficjalnych, przemilczanych przez historię, czynów. 


Z kim rozmawia Adam Murphy? Z naukowcami i badaczami (Maria Skłodowska-Curie, Nikola Tesla, Albert Einstein), podróżnikami i odkrywcami (Amelia Earhart, Ernest Shackleton, Alexander Selkirk), legendarnymi awanturnikami (Czarnobrody, czy najsłynniejsza piratka w dziejach Anne Bony), politykami i działaczami społecznymi (Winston Churchill, Gandhi, Abraham Lincoln, czy Emmeline Pankhurst), ludźmi sztuki (Mozart, Mary Shelley, Dickens, Jane Austen a nawet Stan Laurel i Oliver Hardy) a także postaciami historycznymi o lepiej lub mniej udokumentowanych życiorysach (Tutanchamon, Homer, czy walcząca z Rzymianami na poły mityczna, brytyjska wojowniczka Boidika).

Autor daje początkowym gościom jedną stronę (z początku, w pierwszym albumie), aby potem obdarować kolejnych dwiema i przeprowadzić bardziej dogłębne wywiady. Ba, w drugim tomie przeprowadza wywiad z wszystkimi żonami Henryka VIII, więc czasu antenowego potrzeba więcej! Na poły zmumifikowane, na poły rozłożone panie wspominają swego jurnego i krewkiego męża i żartobliwie komentują czasy angielskiego renesansu. Czytelnicy dowiadują się o historycznych postaciach naprawdę ciekawych rzeczy, pewne mity i niezbyt subtelnie ukryte fakty zaczynają wychodzić na światło dzienne.


Czasem Murphy porusza bowiem dość kontrowersyjne tematy i zaprasza do studia niejednoznacznie moralnie postacie. Wilhelm Zdobywca, Ryszard Lwie Serce, wspomniany już Henryk VIII, czy Karol II muszą się gęsto tłumaczyć ze swoich występków. A takie persony jak Czyngis Chan, Dick Turpin, Sir Francis Drake, Wład Palownik, Cezar i Kleopatra czy Oliver Cromwell mówią wprost, że robili to co robili i co im zrobimy? I tak już nie żyją. A gości jest co niemiara i każdy ma mniejsze lub większe parcie na szkło.

Dla kogo przeznaczone są te komiksy? Dla każdego, bo fajnie i wesoło zaserwowana wiedza nie zaszkodzi nikomu. Oczywiście „Trupie gadki” mają cel dydaktyczny, więc to raczej nastoletnia „widownia” jest grupą docelową, ale myślę, że każdy tu znajdzie coś dla siebie. Nie czytajcie tylko zbyt dużo naraz, bo choć Murphy ma naprawdę sporo poczucia humoru, to przyjęta forma i jej konsekwentna powtarzalność może szybko doprowadzić do zmęczenia materiału.


I jeszcze jedna uwaga na koniec. To powinien być format A4. Wielkość zwykłej „zeszytówki” powoduje, że malutkie rysunki napakowane tekstem nie są zawsze czytelne a lektura wymaga zupełnie niepotrzebnego (fizycznego) wysiłku. Rysunek jest satyryczny, karykaturalny i naprawdę bardzo żartobliwy – ale kadry są po prostu za małe. Dwutomowe „Trupie gadki” to fajna sprawa. Na kolana nikogo nie rzucą, ale na pewno zapewnią trochę niewymuszonej rozrywki.



Tytuł: Trupie gadki. Sezon 1 i 2
Scenariusz: Adam Murphy
Rysunki: Adam Murphy
Tłumaczenie: Arkadiusz Czerwiński
Tytuł oryginału: Corpse Talk. Season One, Corpse Talk. Season Two
Wydawnictwo: Planeta komiksów
Wydawca oryginału: David Fickling Books
Data wydania: styczeń 2022
Liczba stron: 64, 64
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Format: 170 x 260
Wydanie: I
ISBN: 9788394347338, 9788395252594

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz