czwartek, 8 grudnia 2022

Maska. Przysięga wierności

Zamaskowana Ameryka


Recenzja powstała przy współpracy z portalem Esensja i została tam pierwotnie zamieszczona.

Komiksy z zieloną maską w roli głównej (bo to przecież idea czystego chaosu i ekstremalnego poczucia „humoru” za nią stojąca była tu na pierwszym planie, a nie jej zazwyczaj przypadkowi nosiciele) przestały wychodzić mniej więcej w 1998 roku. Aż tu nagle pod koniec 2019 roku, po ponad dwudziestu latach, Maska powraca! Przysięgnij jej wierność!

„The Mask. I Pledge Allegiance to the Mask” ukazała się w czterech odcinkach – tuż przed eksplozją koronawirusa i na rok przed końcem kadencji Donalda Trumpa. Autorami są praktycznie nieznani w Polsce Christopher Cantwell (scenariusz) i Patric Reynolds (rysunek). Dwie dekady przerwy odmieniły zielonego bohatera – Wielki Łeb już nie jest tak kreskówkowy, akceptowalnie przesadzony i zabawny. Jest wręcz przerażający – zmiana, jaką niesie trzeci tom „Maski” w stosunku do dwóch poprzednich, jest wręcz zaskakująca. O co chodzi?


Kathy Matthews, burmistrz Edge City, była dziewczyna niejakiego Stanleya Ipkissa, którą dobrze pamiętamy z pierwszego tomu, kandyduje na stanowisko prezydenta USA. W sondażach nie jest najlepiej, przegrywa z jakimś gogusiem z klasy wyższej, ale i tak zostawia za sobą wielu konkurentów. Kampania prezydencka byłaby nudna i przewidywalna jak zwykle, gdyby nie pojawił się nagle nowy kandydat! Oto do wyścigu. jako ostatni, ale z zaskakująco szybko rosnącym poparciem, staje Wielki Łeb! Gdy inni pretendenci giną w makabrycznych i groteskowych okolicznościach, nowy kandydat głosi hasła wyborcze, od których więdną uszy „przebudzonych” i „płatków śniegu” ale zaskakująco dobrze trafiają do większości Amerykanów! Kto ukrywa się za zieloną maską i dlaczego jesteśmy przekonani, że to frustrat, impotent, incel, przemocowiec i przegryw?! Co zrobi porucznik Mitch Kellaway, gliniarz ostro wydymany (pardon my frech) przez Wielkiego Łba w pierwszym tomie? „Będę j.. nym prezydentem pi…lonych Stanów Zjednoczonych Ameryki!” – wrzeszczy Wielki Łeb i wdraża w życie swój szokujący, ale spotykający się z wielkim poklaskiem, plan polityczny.


„Przysięga wierności” jest komiksem innym niż poprzednie – brak tu tego tak wyraźnie wyczuwalnego dystansu do przedstawianych wydarzeń, nie ma żadnej umowności i mrugania okiem do czytelnika. Komiks idzie momentami w stronę horroru, takiego na serio i bez taryfy ulgowej. Mamy do czynienia z fabułą „brudną”, mroczną, dosadną i pozbawioną poczucia humoru. Niewyszukane wulgaryzmy pojawiają się na każdej stronie, bez żadnej cenzury, bez zahamowań. Autorzy uderzają w Amerykę czasów Trumpa, idee jakim hołduje on i jego elektorat (ten zakochany w teoriach spiskowych, oskarżający imigrantów o bezwstydną kradzież etatów, bełkoczący po wypiciu kolejnej flaszki i idący zygzakiem do łóżka z nabitą strzelbą w ręku). Dostaje się też drugiej stronie, dużo gadającej i mało robiącej, konformistycznej i unikającej otwartych konfliktów. W tym komiksie maskę nosi cała Ameryka – fałszywa, zakłamana, sfrustrowana – paradoksalnie tylko ten koleś, który założył zieloną maskę, pokazał światu swoje prawdziwe ja. Ocena społeczeństwa jak najbardziej przesadzona, ale celowa – to właśnie z takiego skrajnie położonego miejsca Cantwell rozpoczyna swą tyradę.Rysunki Patrica Reynoldsa oczywiście bardzo dalekie od znanej nam już kreskówkowości. Chropawe, ziarniste, lekko niewyraźne, dążące co prawda ku realizmowi, takiemu nieco psychodelicznemu jak u Andrei Sorrentino – ale zatrzymujące się w połowie drogi. Reynolds umie rysować horror, tak bardzo na serio – bo tym właśnie są sekwencje kadrów, na których Wielki Łeb rozprawia się ze swoimi oponentami.

Dobry to komiks, naprawdę. Taki trochę plujący nam w twarz podczas lektury. Tak, to nie jest „Maska”, którą dobrze znamy i pamiętamy. Może to i dobrze.Tytuł: Maska. Tom 3. Przysięga wierności
Scenariusz: Christopher Cantwell
Rysunki: Patric Reynolds
Tłumaczenie: Marceli Szpak
Tytuł oryginału: The Mask. I Pledge Allegiance to the Mask
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania: wrzesień 2022
Liczba stron: 136
Oprawa: twarda z obwolutą
Papier: kredowy
Format: 170 x 260
Wydanie: I
ISBN: 9788382303964

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz