czwartek, 19 maja 2022

Stary cybuch i jedwabna pończoszka

Hercules Poirot, James Bond i Indiana Jones w jednym


Recenzja powstała przy współpracy z portalem Szortal i została tam pierwotnie zamieszczona.

Egmont wydał właśnie trzeci komiks Etienne’a Willema, scenarzysty i rysownika, który do tej pory antropomorfizował zwierzęta i wrzucał je w awanturnicze, sensacyjne przygody. Tym razem rysuje ludzi, choć czyta i ogląda się to tak, że właściwie nie widać różnicy.

Najpierw był „Miecz Ardeńczyka”, czyli perypetie królika w fikcyjnej, średniowiecznej krainie, a potem trzyczęściowy „Podniebny Harry” z akcją umiejscowioną w latach trzydziestych – głównym bohaterem był szympans, pilot-kaskader, wplątujący się co chwila w jakieś grube afery. Fajne to wszystko było, lekko rozbrajające, świetnie narysowane i napisane z polotem. Teraz przyszła pora na „Starego cybucha i jedwabną pończoszkę” – przenosimy się znowu w lata trzydzieste (głównie), choć tym razem głównymi bohaterami są zwykli ludzie, a nie gadające zwierzaki. No i jesteśmy w Wielkiej Brytanii, a nie w Ameryce.


Zbiorczy tom od Egmontu składa się z trzech odcinków napisanych i narysowanych przez Willema między 2004 a 2011 rokiem. W „Czarnej plamie” poznajemy dwójkę, „tytułowych” bohaterów – inspektora (nadinspektora!) Arbuckle’a i miss MacMillan. Pierwszy jest detektywem londyńskiej policji, druga bratanicą niejakiego lorda Dravotta, wysoko postawionego członka miejskiej socjety. Arbuckle chce dobrać się do skóry sir Waltera Rutheforda, którego podejrzewa o korupcję i inne niecne postępki. Panna MacMillan pośredniczy w procesie ułaskawienia pewnego świadka, który mógłby pomóc w realizacji planów inspektora. Sprawa zaczyna zataczać coraz szersze kręgi, a nasi bohaterowie docierają do tajemnic na szczeblu państwowym. A te, jak wiadomo, są bardzo niebezpieczne.

Drugi odcinek, „Murder party”, to właściwie kontynuacja „Czarnej plamy”. Inspektor Arbuckle i panna MacMillan trafiają do Szkocji, zwabieni tajemnicami szpitala psychiatrycznego prowadzonego przez byłą żonę głównego bohatera. Teraz dopiero Etienne Willem pokazuje, jak szeroko zakrojoną intrygę wykreował – mamy nazistowskich szpiegów, spisek na szczytach władzy, szpiegów, zamachowców, walki, pościgi i gonitwy. „Trumna z pamiątkami” jest z kolei swego rodzaju dopełnieniem wcześniejszych opowieści. Ruszamy w przeszłość – dowiadujemy się więcej o pochodzeniu panny MacMillan, poznajemy lepiej poprzednika inspektora Arbuckle’a, przeżywamy przygody w Indiach i znów na londyńskich ulicach. Trzeci, ostatni odcinek jest odrębny fabularnie, ale o wiele lepiej się go czyta, znając dwa pierwsze.Etienne Willem stworzył całkiem fajny sensacyjno-awanturniczo-szpiegowski komiks, w którym znajdziemy elementy kryminału, walki wywiadów, opowieści o policjantach i przepełnionej akcją przygodówki. Nie bez znaczenia jest bardzo duża dawka humoru, słowne przepychanki głównych bohaterów, komiczna postać łatwo wpadającego w złość, wiecznie zrzędzącego i mruczącego pod nosem inspektora. Świetnie poprowadzone są też wszelkie intrygi i ich późniejsze rozwiązania – w efekcie otrzymujemy bardzo zabawną wersję przygód Herculesa Poirota, Jamesa Bonda i Indiany Jonesa w jednym.

„Stary cybuch i jedwabna pończoszka” graficznie przypomina disneyowski film animowany dla dzieci. Postaciom daleko do realizmu, ich cechy fizyczne są jawną parodią i karykaturą – Arbuckle przypomina zwalistego niedźwiedzia, miss MacMillan sprytną lisicę i tak dalej, i tak dalej. Stąd moja uwaga z początku recenzji – Willem nie rysuje już antropomorficznych zwierząt, ale… tak, jakby nadal to robił. Graficznie wszystko jest na wysokim poziomie, dopracowane, szczegółowe, ale jednocześnie umowne i mało poważne.

Trzeci odcinek nie zamyka historii. Możemy zatem czuć pewien niedosyt, ale – kto wie – może za jakiś czas doczekamy się epizodu czwartego. Tymczasem czytajcie, co jest – solidna robota.

Tytuł: Stary cybuch i jedwabna pończoszka
Scenariusz: Etienne Willem
Rysunki: Etienne Willem
Tłumaczenie: Paweł Łapiński
Tytuł oryginału: Vieille bruyère et bas de soie
Wydawnictwo: Egmont
Wydawca oryginału: Paquet
Data wydania: marzec 2022
Rok wydania oryginału: 2004 – 2011
Liczba stron: 160
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Format: 216 x 285
Wydanie: I
ISBN: 9788328149205

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz