niedziela, 12 lutego 2017

Zdumiewająca sprawa nakręcanego człowieka

Zdumiewająca sprawa nakręcanego człowieka to druga powieść Marka Hoddera, opowiadająca o przygodach podróżnika, odkrywcy i jednocześnie królewskiego agenta – Sir Francisa Burtona. Wraz ze swoim przyjacielem, poetą i hulaką Algernonen Swinburnem, wplątuje się w kolejną awanturę, spotyka nakręcanych ludzi, jest nawiedzany przez przerażające zjawy, tropi złodziei drogocennych kamieni, które emanują nadnaturalną mocą, lata na rotofotelach i w końcu z ramienia brytyjskiego parlamentu, zajmuje się rozwiązaniem tzw. „sprawy Tichborne’a”.

Mark Hodder znowu nawiązuje do historii z epoki wiktoriańskiej Anglii, tym razem do o wiele bardziej wiarygodnej niż legenda o Skaczącym Jacku. Niejaki Roger Tichborne był spadkobiercą majatku swojej rodziny, jednak rozczarowany i rozżalony z powodu oddzielenia go od swej narzeczonej, wypłynął na morza i oceany. Zaginął – jednak jego matka, cały czas wierzyła, że przeżył. Po kilku latach pojawia się człowiek, który podaje się za zaginionego spadkobiercę, jednak zbyt wiele nieścisłości w jego historii nie pozwala na bezkrytyczną wiarę w jego tożsamość. Burton i Swinburne wybierają się do posiadłości Tichborne’ów aby raz na zawsze rozwiać lub potwierdzić wątpliwości. Okazuje się, że sprawa Tichborne’a to element o wiele wiekszej historii, która łączy się nie tylko z wydarzeniami z pierwszej części trylogii, ale i z przeszłością samego Burtona i jego wyprawami do źródeł Nilu.


Konstrukcyjnie Zdumiewająca sprawa nakręcanego człowieka, jest bardzo podobna do pierwszej powieści. Jest zawiązanie detektywistycznej przygody, potyczki, gonitwy, strzelaniny, które przybliżają stopniowo bohaterów do rozwiązania zagadki i odkrywają przed nimi kolejne fragmenty coraz większej intrygi. I wybuchowe zakończenie z zapowiedzią kolejnej części. Powieść może i jest nieco wtórna wobec swej poprzedniczki, nadrabia jednak kreacją świata i świetnie poprowadzoną fabułą. Mark Hodder kreuje świat rozbuchany, nadmiarowy, mocno komiksowy i lekko przerysowany – jednak jest to świat spójny, do którego logiki trudno się przyczepić. A to według mnie zaleta podstawowa, mogę zrozumieć najbardziej wymyślne i fantastyczne tłumaczenia i rekwizyty, ale braku logiki i konsekwencji w budowaniu świata już nie. Mark Hodder daje radę.

W trzeciej części jedziemy do Afryki, być może czekają nas przygody Indiany Jonesa w steampunkowym świecie. Zapewne przeczytam, to przecież najzwyklejsza rozrywka na przyzwoitym poziomie. Czasem tego szukam - a w książkach Hoddera znajduję.

Tytuł: Zdumiewająca sprawa nakręcanego człowieka
Tytuł oryginalny: The Curious Case of the Clockwork Man
Autor: Mark Hodder
Tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski
Wydawca: Fabryka Słów
Data wydania: sierpień 2012
Rok wydania oryginału: 2011
Liczba stron: 528
ISBN: 9788375745955

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza