czwartek, 21 kwietnia 2022

Dom szeptów. Ananse. Tom 2

Pojedynek na opowieści

Recenzja powstała przy współpracy z portalem Esensja i została tam pierwotnie zamieszczona.

No, trochę minęło już czasu od wydania pierwszego tomu „Domu szeptów”. Podczas gdy inne serie inicjatywy „Sandman Uniwersum” dorobiły się już dawno drugich albumów, tak na komiks Nalo Hopkinson przyszła pora dopiero teraz. Wracamy na magiczną łódź, czyli tytułowy „Dom szeptów”.

Główną bohaterką serii są Erzulie Freda Dahomey, afrykańska Bogini Miłości i Przyjemności oraz Wujek Poniedziałek, czyli człowiek-krokodyl z indiańskich legend. Po dramatycznych wydarzeniach opisanych w tomie pierwszym, kiedy to udało im się w końcu wyrwać ze Śnienia opanowanego przez „chorobę jawy”, mkną oni swoim wielkim domem-łodzią gdzieś przed siebie, w nadziei, że uda im się odnaleźć drogę do własnej krainy. Traf chciał, że dusza męża Erzulie została zaklęta w samej strukturze „Domu szeptów” i rozpływa się w drewnianej materii łodzi. Aby uratować męża, bogini Erzulie decyduje się na bardzo ryzykowny krok. Udaje się po pomoc do niebezpiecznego, zachodnioafrykańskiego bóstwa, znanego fanom Neila Gaimana jako Ananse (lub Anansi).


Oto Ananse, bóg-pająk, bóg-trickster, nałogowy kłamca, patron opowieści, wykradający mity innym bogom i przynoszący je ludziom niczym grecki Prometeusz. Ale i tak najbliżej mu do podstępnego Lokiego – Erzulie musi stoczyć z nim „pojedynek na opowieści”, aby nie tylko uratować męża, ale i powstrzymać bożka Szankpannę, który znów wyrwał się na wolność i nadal ma zamiar szerzyć „chorobę jawy”. Erzulie i Ananse wystawiają naprzeciw sobie najcięższe narracyjne działa i rozpoczynają walkę – magiczną, surrealistyczną, niezwykle metaforyczną i… gaimanowską.

Drugi tom „Domu szeptów” składa się z kolejnych sześciu odcinków serii, wydanych od maja do października 2019 roku. Nalo Hopkinson, przy udziale Dana Wattersa („Sandman Uniwersum. Lucyfer”) snuje opowieść o opowieściach (tak jak robił to Neil Gaiman w „Sandmanie”), ale od razu zaznacza, że jej „Ananse” to nie do końca ten sam pająk z powieści „Chłopaki Anansiego” (tam zresztą nazywał się „Anansi”). To po prostu druga, równorzędna interpretacja mitu o Kwaku Ananse, czyli starożytnym bóstwie Afryki Zachodniej, urastającym u Hopkinson do rangi istoty, składającej się z ludzkich opowieści, sycącej się opowieściami i żyjącej dla opowieści. Anansi Gaimana i Ananse Hopkinson są w tym układzie literackimi realizacjami archetypicznego bóstwa. Sytuacja staje się podwójnie groźna, ponieważ w drugim tomie „Domu szeptów” scenarzystka powołała do życia samego Koryntczyka, demona z zębami zamiast oczu, postać skrajnie niebezpieczną i jakże charakterystyczną dla „Sandmana”.


Fani twórczości Neila Gaimana znają jej najbardziej charakterystyczne cechy. Dygresyjność, pewna „nadmiarowość formy”, metaforyczność, metanarracja i odrobina grozy. Nalo Hopkinson i Dan Watters postanowili napisać komiks bardziej „gaimanowski” od jakiegokolwiek stworzonego przez Gaimana. Skupili się najbardziej na tym, z czego słynął „Sandman” analizujący wpływ podań, mitów, opowieści (innymi słowy wszelkiej narracji) na ludzkie życie i całą naszą cywilizację. Ananse nie może nie podjąć wyzwania Erzulie, w końcu za chwilę zaroi się od „dojrzałych, soczystych historii, wprost ociekających pobocznymi wątkami. To będzie smakowite”. 


Swoje trzy grosze dorzuca też rysownik, Dominike „DOMO” Stanton. Jego grafiki są bardzo „zamaszyste”, nie trzymające się rygoru kadrów, w które miały być pierwotnie wtłoczone, przeładowane magią i onirycznym klimatem. Drugi tom „Domu szeptów” jest komiksem naprawdę specyficznym, skierowanym do określonego, znającego twórczość Neila Gaimana, odbiorcy. Estetyka „Sandmana” (a także „Lucyfera” Mike’a Careya) jest tu pociągnięta aż do przesady – jak dla mnie jest tego trochę za dużo. Ale są czytelnicy, którzy będą zachwyceni.


Tytuł: Dom szeptów. Tom 2. Ananse
Scenariusz: Nalo Hopkinson, Dan Watters
Rysunki: Dominike „DOMO” Stanton, John Rauch
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Tytuł oryginału: House of Whispers. Ananse. Volume 2
Wydawnictwo: Egmont
Wydawca oryginału: DC Comics
Data wydania: marzec 2022
Liczba stron: 152
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Format: 170 x 260
Wydanie: I
ISBN: 9788328154988

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz