niedziela, 13 listopada 2016

Anna Inn w grobowcach świataTrawestacja wybranych mitów sumeryjskich, skoncentrowanych głównie na mitach o Inannie, choć nie zabrakło też elementów słynnej kosmogonii Enuma Elisz. Dla mnie jest to programowa kontynuacja zawodowych zainteresowań autorki z obszaru filozofii Junga i jego teorii nieświadomości zbiorowej oraz archetypów. Czym jest mit? Dlaczego mity, kosmogonie wszystkich ziemskich cywilizacji są do siebie tak podobne? Czy na jakimś podstawowym, nieuświadamianym poziomie naszej jaźni istnieje pewien wzorzec pojmowania rzeczywistości, wspólny nam, Sumerom, Hebrajczykom, starożytnym Chińczykom, Majom lub nawet pierwszym homo sapiens czy przyszłym homo superior?

Lubię takie powieści i Anna In..., całkiem niezła. Choć uważam, że Tokarczuk napisała jednak kilka lepszych rzeczy. I co, u diabła, było w koszyku Ninmy?


Tytuł: Anna Inn w Grobowcach Świata
Autor: Olga Tokarczuk
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: listopad 2015
Liczba stron: 196
ISBN: 9788308060544

1 komentarz:

  1. Dla mnie "Anna In w grobowcach świata" była pierwszym spotkaniem z prozą Tokarczuk i poczułem się oczarowany. Największe wrażenie zrobiło na mnie subtelne połączenie zamierzchłej przeszłości z futurystyczną wizją miasta-molocha.

    OdpowiedzUsuń