Batman cartoonowy
Recenzja powstała przy współpracy z portalem Esensja i została tam pierwotnie zamieszczona.
Kolejny album z cyklu „DC Deluxe” to zbiór wszystkich komiksów z Batmanem, jakie dla DC Comics napisał i/lub narysował Darwyn Cooke – nieżyjący już niestety, bardzo znanym twórca komiksów i filmów animowanych.
Darwyn Cooke dał się już poznać polskim czytelnikom. W 2000 roku Egmont wydał jego pierwszy komiks z Batmanem („Ego”) a piętnaście lat później dwa albumy „DC Deluxe” – znakomitą „Nową granicę” (którą w całości sam napisał i narysował) oraz pierwszy tom „Catwoman” (zilustrował tu scenariusz Eda Brubakera). Teraz „Ego” doczekało się drugiego wydania – ale już nie samodzielnego, lecz jako element zbioru zatytułowanego „Batman. Ego i inne opowieści”. Znajdziemy to najróżniejsze komiksy Cooke’a z ostatnich dwudziestu lat – publikowane jako samodzielne one-shoty lub elementy inicjatyw takich jak „Solo” czy „Gotham Knights”.
Otwierające album „Ego” opowiada o tym, jak Bruce Wayne i Batman postanowili porozmawiać o tym co ich łączy, co dzieli, co spowodowało, że Bruce ruszył na swą krucjatę i kim/czym jest tak naprawdę figura „człowieka-nietoperza”. Nie jest to zbyt odkrywczy komiks – tego rodzaju wewnętrzne egzorcyzmy Bruce/Batman przeprowadzał nie raz – ale nie o to tu chodzi. „Ego” jest po prostu świetnym wprowadzeniem do całego, specyficznego udziału Darwyna Cooke’a w mitologię i historię Batmana – cartoonowego i wyjętego prosto ze znanego serialu animowanego z lat dziewięćdziesiątych.
„Batman. Ego i inne opowieści” przypomina mocno inny komiks „DC Deluxe” o podobnym tytule – „Batman. Szalona miłość i inne opowieści” wydany przez Egmont pod koniec 2019 roku. Za rysunki do tego komiksu odpowiadał słynny Bruce Timm – główny grafik wspomnianego „Batman. The Animated Series”, którego pierwszy odcinek liczy już sobie (uwaga!) już trzydzieści lat. Darwyn Cooke rysuje w bardzo podobnym stylu – współpracował zresztą z Timmem przy serialu. Inni rysownicy, których znajdziemy w tym zbiorze, nie wychodzą po za pewien kanon ustalony przez Cooke’a i ilustrują jego fabuły w taki właśnie, przypominający film animowany dla młodszego widza, sposób.
A cóż to za fabuły? Najważniejszą jest taka, w której… nie ma Batmana! „Wielki skok Seliny” opowiada o perypetiach ulubionej żeńskiej bohaterki Cooke’a – Catwoman. Wraz z dwoma innymi włamywaczami planują wielki skok na pociąg z mafijną forsą i jak można się domyślić nie wszystko pójdzie po ich myśli. Historię tę już znamy – otwiera ona wspomniany już pierwszy tom „Catwoman”, a teraz przyszła pora na zawarcie jej w autorskim zbiorze twórcy. Znajdziemy tu także relację z bardzo niecodziennej randki, na którą Selina Kyle zaciągnęła siłą Batmana; zwariowaną historię o tym, jak Harley Quinn postanowiła zatrzymać czas (dosłownie); opowieść o człowieku-nietoperzu pragnącym uchronić chłopca przed tragedią, jaka spotkała go w dzieciństwie; parę czarno-białych kilkustronicowych szortów oraz bardzo niecodzienny „crossover”. Batman spotyka Spirita, jednego z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych bohaterów wymyślonych przez słynnego Willa Eisnera. Razem powstrzymać muszą bandę superłotrów, mających na celu sianie chaosu i terroru zarówno w Gotham jak i Central City.
Łatwo się domyślić z jakim komiksem mamy do czynienia. Adresowanym do każdego odbiorcy, mocno nawiązującym do „Batmana” z lat czterdziestych i pięćdziesiątych, slapstickowym i karykaturalnym, ale jednocześnie skąpanym obficie w noirowym klimacie, ukazującym Gotham w stylu art-deco, nie wymagającym żadnego wcześniejszego przygotowania, ani kursów z zakresu „Batmanologii”. To jest taka rozbrajająca retro-pulpa, pastisz w pełni świadomy tego czym jest i – co ważniejsze – czym nie jest. Nie jest kolejnym mrocznym, poruszającym trudne egzystencjalne tematy metakomiksem. Jest zbiorem prosto napisanych i prosto narysowanych opowiadań obrazkowych, który czyta się z wielką przyjemnością i niesłabnącym zaangażowaniem.
Darwyn Cooke już niestety nie żyje, więc niczego więcej w temacie Batmana już od niego nie otrzymamy. Rzecz nie tylko dla fanów i zdecydowanie warta uwagi.
Tytuł: Batman. Ego i inne opowieści
Scenariusz: Darwyn Cooke, Amanda Conner, Jimmy Palmiotti, Paul Grist
Rysunki: Darwyn Cooke, Tim Sale, J. Bone, Bill Wray
Tłumaczenie: Marek Starosta, Paulina Braiter, Jarosław Grzędowicz, Tomasz Sidorkiewicz
Tytuł oryginału: Batman Ego and other tails
Wydawnictwo: Egmont
Wydawca oryginału: DC Comics, DC Deluxe
Data wydania: marzec 2022
Liczba stron: 272
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Format: 170 x 260
Wydanie: I
ISBN: 9788328149359
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz